Central Alberta election results

By rdnewsNOW staff
October 16, 2017 - 8:00pm Updated: October 17, 2017 - 10:55am

 

Here are the latest election results (unofficial) from municipalities across Central Alberta:

(x - Elected)

---

RED DEER COUNTY

MAYOR
(x) Jim Wood- 2311
Debra Hanna- 1181

COUNCIL

Division 1 – Philip Massier – acclaimed

Division 2
(x) Jean Bota- 383
Edward Collins- 295

Division 3
(x) Dana Depalme- 356
Don Church- 352 

Division 4
(x) Connie Huelsman- 462
David Hoar- 395

Division 5
Richard Lorenz – acclaimed

Division 6
(x) Christine Moore- 267
Laura Stephan- 207
Pam Davidson- 92 

---

TOWN OF SYLVAN LAKE

MAYOR
Sean McIntyre (acclaimed)

COUNCIL (6)
(x) Megan Chernoff Hanson- 1,344
(x) Jas Payne- 1,205
(x) Teresa Rilling- 1,081
(x) Tim Mearns- 1,040
(x) Kendall Kloss- 1,027
(x) Graham Parsons- 1,045
Chris Lust- 839
Matthew Prete- 570
Charles Everest- 569
Deborah Wiens- 503
Ted Iverson- 401
Daryl Carriere- 289
Star Roshuk- 254
P. Barry McGeough- 186

---

TOWN OF PENHOLD

MAYOR (1)
(x) Mike Yargeau- 516
Dennis Cooper- 324 

COUNCIL (6)
(x) Mike Walsh- 497
(x) Shawn Hamm- 444
(x) Shaun Kranenborg- 396
(x) Sharolyn Sanchez - 380
(x) Tyrone Muller- 357
(x) Ken Denson- 345
Robin Edwards- 297
Kathy Sitter- 293
Cameron Galisky- 248
Len Istace- 222
Mike Dodman- 215
Melanie Radway- 248
Sarah Verburg- 173
Voter Turnout- 852

---

TOWN OF INNISFAIL 

MAYOR
(x)Jim Romane-1,168
Brian Spiller- 727

COUNCIL (6)
(x) Jean Barclay- 1,409
(x) Donnie Hill-  1, 309
(x) Glen Carritt- 1, 138
(x) Gavin Bates- 974
(x) Danny Rieberger- 965
(x) Doug Bos- 864
Mary Flemming- 729
Christa Lamboo- 671
Ron King- 594
Angela Sande- 564
David Toms- 278

Voter Turnout- 1951 (33%)

--- 

TOWN OF OLDS

MAYOR
Michael Mizychka - Acclaimed

COUNCIL (6)
x - Overwater, Mary Anne 995
x - Blatz, Wanda 978
x - Bearchell, Wade 963
x - Harper, Mary Jane 866
x - Bennett, Debbie 780
x - Ryan, Heather 757
Walsh, Harvey 745
Durieux, Rudy 727
Bishop, Keith 725
Bueckert, Gordon 499
Stade, Ron 393 
Terry, David 310
Cadrin, Matthew 199

--- 

TOWN OF STETTLER

MAYOR
Sean Nolls - Acclaimed

COUNCIL (6)
x - Scott Pfeiffer 1003
x - Gord Lawlor 988
x - Malcolm J. Fischer (Incumbent) 944
x - Cheryl Barros 786
x - Wayne Smith 614
x - Allan Campbell (Incumbent) 604
William Brown (Incumbent) 577
Darcy Bachman (Incumbent) 555
Travis Randell 306
Jim Smith 241

---

COUNTY OF STETTLER 

Ward 1
(x) Les Stulberg-  149
Rob Somerville- 76

Ward 2
(x) Dave Grover- 152
Terry Schiffner- 69

Ward 3
(x) Larry Clark- 209
Elaine Hoekstra 24

Ward 4
(x) Ernie Gendre- 199
Blake Chapman

Ward 5
(x) James Nibourg
Earl Marshall

Ward 6
(x) Cheri Neitz
James Marshall- 107
Joe Gendre- 94
Doug McKay- 73

Ward 7
Wayne Nixon- acclaimed

TOWN OF ROCKY MOUNTAIN HOUSE

MAYOR:
(X) - Tammy Burke - 747
Sheila Mizera - 697

COUNCIL:
​(X) Len Phillips - 1025
(X) Jason Alderson - 934
(X) Michelle Narang - 770
(X) Scott Collinson - 715
(X) Merrin Fraser - 689
(X) Randy Brown - 584
Jennifer Courtis - 229
Georgia Howard - 386
James (Jim) Kult - 521
Kirby Muyres - 276

--- 

TOWN OF PONOKA

MAYOR
(x) Rick Bonnett- 1352
Larry Henkelman- 613

COUNCIL (6)
(x) Kevin Ferguson- 1537
(x) Ted Dillon- 1476
(x) Carla Prediger- 1391
(x) Teri Underhill- 1129
(x) Clayton Nelson- 899
(x) Sandra Lyon- 799
Marc Yaworski-  568
Adria Perepelitiza-  489
Curtis Jacobson- 469
Greg Nelson- 428
Edwin Geuder- 293
David McPherson- 211

Voter Turnout- 2,021 (36.7%)

---

TOWN OF BENTLEY

MAYOR (1)
x - Greg Rathjen 208
Lynda Haarstad Petten 159

COUNCIL (4)
x - Lloyd Harris Carefoot 246
x - Neil Maki 242
x - Doug Talsma 166
x - Cora E. Knutson 163
Richard (Rick) Lee Garries 161
Basil Wayne (Butch) Howard 151

---

TOWN OF ECKVILLE

MAYOR
Helen Posti (x) – acclaimed

COUNCIL (6) (all acclaimed)
Ken Chapman, Colleen Ebden, Karin Engen, Dwayne Meyers, Laurie Phillips, Kevin See

---

LACOMBE COUNTY

Division 1
(x) John Ireland- 297
Rod McDermand- 136

Division 2
Brenda Knight - acclaimed

Division 3
Barb Shepherd - acclaimed

Division 4
Paula Law - acclaimed

Division 5
(x) Ken Wigmore-223
Denise Sumner- 64 

Division 6
(x) Keith Stephenson- 243
Robert Szasz- 59

Division 7
Dana Kreil - acclaimed

--- 

Village of Clive

COUNCIL (5)
Luci Henry - 148 
Norma Penney - 134
Jeremy Whelan - 131
Tracey Hallman - 121
Susan Russell - 88 
Beverly Krochak - 84 
Dan Graden - 77

---

WOLF CREEK PUBLIC SCHOOLS

Ward 1
(x) Lucy Henri- 4-1                                                                                                                                                                                                                                                                     
Marie Klist- 195

Ward 3
(x) Trudy Bratland- 607
Melinda McLauchlin- 340

Ward 4
(x) Pamela Hansen- 460
Gwen Olsen- 378

Ward 5
(x) Kelly Lowry- 1399
Brent Byron Buchanan- 1127
Theressa Franko- 829
Ryan Staal- 624

---

CHINOOK'S EDGE SCHOOL DIVISION

Ward 1 – Sylvan Lake
Joe-Anne Knispel-Matejka – Acclaimed

Ward 2 – Penhold / Springbrook / Poplar Ridge
Sherry Cooper* - 955
Brian Constantine – 462

Ward 3 – Delburne / Elnora
Colleen Butler – Acclaimed

Ward 4 – Innisfail
Holly Bilton * - Acclaimed

Ward 5 – Bowden / Spruce View
Connie Huelsman* - 479
Sandra Shippelt – 252

Ward 6 – Sundre
Allan Tarnoczi – Acclaimed

Ward 7 – Olds / Reed Ranch
Trudy James – Acclaimed

Ward 8 – Didsbury
Gordon Kerr – Acclaimed

Ward 9 – Carstairs / Cremona
Melissa Copley – 623
Sheldon Ball* - 482 

 

Newcomers elected to Red Deer Catholic Regional Schools Board

Join the Discussion

We are happy to provide a forum for commenting and discussion. Please respect and abide by the house rules: Keep it clean, keep it civil, keep it truthful, stay on topic, be responsible, share your knowledge, and please suggest removal of comments that violate these standards. See full commenting rules.