Hunting Hills moving up the football rankings

By Sheldon Spackman
October 1, 2017 - 9:05am

Football Alberta has released it's weekly Top-10 High School Football rankings and Red Deer's Hunting Hills has moved their way up the Tier ll list. However, here are all four Tiers of 12-man high school football in Alberta and the 6-man rankings as well for the 2017 season. These rankings will come out every weekend until November 4.

The teams are slotted into Tiers based on their estimated school size, which may change once official counts are known at the end of September.  Please note that games vs. US opponents, or tournaments are not taken into consideration for ranking or listed in the overall record of the schools.  

WEEK #5 - 2017 - September 30, 2017

Tier I (School Pop. 1250 +)

Rank*  School & Record        City/Town            Last Weeks Result and Upcoming Opponent

1(1) St. Francis (2-0)                Calgary                did not play (next vs. Centennial)

2(2) Harry Ainlay (5-0)             Edmonton             beat Austin O’Brien 40-7 (next vs. Bev Facey)

3(3) Notre Dame (3-0)              Calgary                 beat Ernest Manning 30-10 (next week BYE)

4(7) Bellerose (5-1)                  St. Albert               beat Jasper Place 47-13 (next vs. Austin O’Brien)

5(8) Raymond (2-1)                  Raymond              beat L.C.I. 17-16 (next vs. Cardston)

6(4) L.C.I.  (4-1)                       Lethbridge             lost to Raymond 16-17 (next vs. Winston Churchill)

7(9) Salisbury (3-2)                  Sherwood Park     beat Bev Facey 21-14 (next vs. Spruce Grove)

8(6) Bev Facey (3-2)                Sherwood Park     lost to Salisbury 14-21 (next vs. Harry Ainlay)

9(-) Bishop O’Byrne (1-2)         Calgary                 beat Henry Wise Wood 20-19 (next vs. Crescent Heights (CAL))

10(5) Henry Wise Wood (2-2)  Calgary                 lost to Bishop O’Byrne 19-20 (next vs. Ernest Manning)

* last weeks rank in parentheses.

 

Tier II (School Pop. 750-1249)

Rank*  School & Record   City/Town        Last Weeks Result and Upcoming Opponent

1(2) St. Joseph’s (7-0)         Grande Prairie  beat Charles Spencer 41-8 (next vs. High Prairie)

2(4) Hunting Hills (5-0)       Red Deer        beat Lindsay Thurber 43-7 (next week BYE)

3(5) Holy Trinity Aca. (4-0)  Okotoks            beat Foothills 14-10 (next vs. Rundle College)

4(6) Lloydminster (5-0)        Lloydminster     beat Cold Lake 23-0 (next vs. Bonnyville)

5(1) Foothills (2-3)               Okotoks            lost to Holy Trinity Academy 10-14 (next week BYE)

6(3) Austin O’Brien (3-2)     Edmonton         lost to Harry Ainlay 7-40 (next vs. Bellerose)

7(7) Medicine Hat (4-1)       Medicine Hat    beat Brooks 14-0 (next vs. Crescent Heights (MH))

8(8) Lacombe (3-1)            Lacombe          beat Notre Dame (RD) 39-28 (next week BYE)

9(9) Catholic Central (3-2)  Lethbridge         beat Winston Churchill 37-10 (next vs. Bishop Grandin)

10(-) McNally (4-0)              Edmonton         beat Leduc 20-16 (next vs. Archbishop Jordan)

 

Tier III (School Pop. 450-749)

Rank*  School & Record    City/Town            Last Weeks Result and Upcoming Opponent

1(1) Cochrane (5-0)              Cochrane             beat Bow Valley 35-0 and Chestermere 66-7 (next vs. George McDougall)

2(2) Cardston (3-1)               Cardston              did not play (next vs. Raymond)

3(3) Crescent Heights (5-0)  Medicine Hat       did not play (next vs. Medicine Hat)

4(6) Peace Wapiti (5-0)        Grande Prairie      beat Whitecourt 20-14 (next vs. Peace River)

5(4) St. Albert (2-1)              St. Albert               lost to Paul Kane 30-43 (next vs. Archbishop O’Leary)

6(7) Holy Rosary (2-4)          Lloydminster        beat Bonnyville 28-17 (next vs. Bonnyville)

7(5) Bonnyville (3-2)             Bonnyville            lost to Holy Rosary 17-28 (next vs. Holy Rosary)

8(8) Wetaskiwin (4-1)           Wetaskiwin           lost to Stettler 23-45 (next vs. Frank Maddock)

9(-) Springbank (3-1)           Springbank           beat Bert Church 56-7 and Bow Valley 38-7 (next week BYE)

10(10) Sylvan Lake (3-1)    Sylvan Lake        beat Drumheller 10-0 (next vs. West Central)

 

Tier IV (School Pop. 449 or less)

Rank*  School & Record    City/Town       Last Weeks Result and Upcoming Opponent

1(1) Rundle College (3-1)     Calgary           beat Lester B. Pearson 44-0 (next vs. Holy Trinity Academy)

2(2) Willow Creek (3-1)        Claresholm      beat Pincher Creek 50-1 (next vs. W.R. Myers)

3(3) W.R. Myers (4-0)          Taber                beat McCoy 69-0 (next vs. Willow Creek)

4(4) Canmore (4-0)              Canmore          beat Olds 37-13 (next week BYE)

5(8) Sexsmith (3-2)              Sexsmith          beat Grande Prairie 34-12 (next vs. Charles Spencer)

6(10) Frank Maddock (3-0)  Drayton Valley  beat Ponoka 49-6 (next vs. Wetaskiwin)

7(-) Wainwright  (3-1)          Wainwright         beat St. Paul 38-30 (next week BYE)

8(-) Stettler (3-1)                 Stettler              beat Wetaskiwin 45-23 (next vs. Camrose)

9(5) St. Paul (2-1)                St. Paul              lost to Wainwright 30-38 (next vs. Westlock)

10(7) Cold Lake (1-3)          Cold Lake           lost to Lloydminster 0-23 (next vs. Lloydminster)

 

6-Man

Rank*  School & Record        City/Town            Last Week Result and Upcoming opponent

1(1) Rimbey (3-0)                    Rimbey                beat Mount Pleasant 62-14 (next vs. Provost)

2(2) Millwoods Christian (2-0)  Edmonton             did not play (next vs. Ecole Desrochers)

3(3) St. Joseph's (2-1)              Brooks                  beat J.C. Charyk 52-17 (next vs. Caroline)

4(4) Breton (3-0)                      Breton                   did not play (next vs. Holy Redeemer)          

5(5) J.C. Charyk (2-1)              Hanna                    lost to St. Joseph’s 17-52 (next vs. Mount Pleasant)

6(7) Holy Redeemer (2-1)        Edson                    beat Redwater 82-14 (next vs. Breton)

7(6) Assumption (2-1)              Cold Lake              did not play (next vs. Harry Collinge)

8(8) Mount Pleasant (2-1)        Camrose                lost to Rimbey 14-62 (next vs. J.C. Charyk)

9(10) Caroline (1-1)                  Provost                  beat Holy Cross 32-18 (next vs. St. Joseph’s)

10(-) Harry Collinge (2-2)         Hinton                    beat J.R. Robson 26-24 (next vs. Assumption) 

Steenbergen named WHL Player of the Week

Join the Discussion

We are happy to provide a forum for commenting and discussion. Please respect and abide by the house rules: Keep it clean, keep it civil, keep it truthful, stay on topic, be responsible, share your knowledge, and please suggest removal of comments that violate these standards. See full commenting rules.